Röpörtaj: Kadir AKBAŞ
Feature image
Aksuworld’ün yeni sayısında, aktar röportajlarımıza Lokman Hekim’den Kadir Akbaş ile devam ediyoruz.

Kadir Bey öncelikle Lokman Hekim mağazasını gördüğümde çok şaşırdığımı söylemeliyim. Alışılmış aktar mağazalarına hiç benzemiyor. Doğal ürünler satış noktası zinciri kurmuşsunuz desek eminim abartı olmaz. Bize aktar sektörüna nasıl girdiğinizi, mağaza konseptinden, şube, çalışan sayısı ve ürün çeşidinden bahseder misiniz?

1990 yılında ortağı olduğumuz pendikteki mağazamızın tezgahında çalışmaya başladım. O yıllar ürün yelpazesi bakımından kısıtlı dönemlerdi. Sektör henüz emekleme döneminde bile değildi. Dolayısıyla pek rağbet edilen bir iş kolu değildi aktarcılık. O yıllarda Anadolu yakasında aktar baharatçı mağaza sayısı 10’u geçmezdi. 90’lı yılların sonuna kadar hemen hemen böyle devam etti. Gıda takviyeleri henüz konuşulmuyordu bile. Sektör kozmetik ürün açısından nerdeyse sıfırdı. 2000 den sonra alışılmışın dışına çıkmaya başladık. Kapsül tablet tarzı ürünler aramaya başladım. Bir Amerkan markasının ürünleri ile tanıştık ve bu ürünler raflarımızda yerini almaya başladı. Daha sonra organik ürünlere yöneldik. Halkımızın bize duyduğu güven neticesinde mağaza sayımız10 şubeye kadar çıkardık, bazlarını devrettik şu an 4 şube ve 11 çalışanımızla ticari hayatımıza devam ediyoruz. Mağazalarımızda baharat çeşitleri, şifalı bitkiler, tablet, kapsül, şurup gibi gıda takviyeleri, doğal kozmetikler, organik gıdalar, kuruyemiş çeşitlerini bulunduruyoruz.

Pic
Ürün çeşitliliği konusunda bir hayli zengin bir yapı var. Çalıştığınız tedarikçi firmalarda nelere dikkat ediyorsunuz? Aksu Vital ile çalışmaya başlama sebeplerinizi öğrenebilir miyiz?

Ürününün arkasında durabilen, ürettiği ve sattığı ürünlerde sadece kar kaygısı gütmeyen, kalitesine, dürüstlüğüne güvenebileceğimiz ve gerektiğinde bunu belgeleyebilecek firmalarla çalışıyoruz. Piyasanın rüzgarına göre 1 gecede ürün tasarlayıp üreten ve bu sektörde sağlıklı bir geçmişe sahip olmayan firma ve kişilerle ürün tedarik etmiyoruz.

Aksu Vital bu güveni bize fazlasıyla veren bir firma oldu. ilk çalıştığımız dönemlerde ürün yelpazesi şimdiye göre azdı ancak ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı şimdilerde daha net görüyoruz. Hem firma olarak kendilerini geliştirdiler, hem de bizleri. Bu emeklerinden dolayı başta Yunus Aksu olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz ve tanışmamıza vesile olan Tayyar Bey’e özellikle teşekkür ediyorum. Biz de bu güvenle Aksu Vital’in ürünlerini müşterilerimize gönül rahatlığı ile tavsiye ediyoruz.

Sektörünüzün sorunları ve yapılması gerekenler nelerdir?
Pic


Sektörün en büyük eksiği kendi kendini yönlendirememesidir. Aktar sektörünün yönü televizyonda konuşulan veya internette reklamı yapılan ürünlere kalmıştır. Aktarlar hepimizin malumu üzerine küçük esnaf grubundalar. Hiçbirimizin tek başına sektörü yönlendirmemiz mümkün değil. Bu bakımdan aktarlar olarak birlik olarak hareket etmek zorundayız. Sektörün soranlarını ancak bu şekilde aşacağımıza inanıyorum.

Gıda takviyeleri ve droglar hakkında ilgili ilgisiz bir sürü insan bir şeyler söylüyor. Bu tür ürünleri tüketiciye ulaştıran bir sektör mensubu olarak gıda takviyeleri ve droglar hakkında ne düşündüğünüzü, sektörde gördüğünüz eksikler ya da artılarınız nelerdir bizimle paylaşır mısınız?

Pic
Gıda takviyeleri Türkiye’deki gelişim hikayesi çok kısa ve hızlı oldu. Bu ürünlerin insanlara doğru bir şekilde anlatılıp tanıtılmasının önünün açılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa son yıllarda yaşadımız gibi internet ve televizyon dünyasının bir çırpıda tüketip bir kaç kişinin hızlı bir şekilde menfaat elde etmesinden başka fayda sağlayamayacak bir hale dönüşecek. Gıda takviyelerine karşı yürütülen kampanyaların en büyük sebebi olan zayıflama kapsülleri büyük çoğunluğu eczaneler ve internet üzerinden satılmasına rağmen aktarlar üzerine bir baskı olarak kullanılmakta. Bütün dünyada büyük bir saygı ve güven duyulan bu ürünlerin hayat kalitesini artırdığı bir gerçek hastalıklardan korunmada başvurulabilecek gerçekten güvenli ve faydalı olduklarına inanıyorum. hem korunma hemde tedavi amaçlı kullanılması gerektiğini aslında herkes biliyor ancak, mesele ortaya çıkan ekonomiden kimlerin faydalanıp kimlerin mahrum kalması gerçeğidir.

Sektörde kalite çıtasını artıran Lokman Hekim’e bir tüketici olarak teşekkür ediyorum. Umarım başarılarınız artarak devam eder.
Ben teşekkür ederim.
Tweets
    2012 Aksu World Tüm Hakları Saklıdır. www.aksuworld.com