Özel Günler İçin Gülnebi
Feature image
Suya virsün bağ-bân
gül-zârı zahmet çekmesün
Bir gül açılmaz yüzün
tek virse min gül-zâre su


(Bahçıvan boşuna zahmet çekmesin; gül bahçesini sele versin. Çünkü bin tane gül bahçesini sulasa, senin yüzün gibi bir gül açılmaz, bir gül yetişmez.)

Bir çiçek düşünün; güzel görüntüsüyle diğerlerinden sıyrılabilen. Öyle asil bir güzel ki taç yapraklarından elde edilen suyu, yağı ile cilde hassas bir anne dokunuşu gibi özenle bakabilen, gençleştiren, güzelleştiren, kokusuyla insana huzur verebilen; dünya dertlerini bir çuvala biriktirip bir deniz kenarından atmışçasına bir hissi insanoğluna yaşatabilen, bir çiçek düşünün, cennet çiçeği diye anılan… Mevlid Kandillerinde inananların birbirine O’nun (sas) kokusu diye hediye ettiği. Birçok özelliği olması nedeniyle her anlatım denemesinde eksik bir şeylerin kalacağı, Son Peygamber’in simgesi olan, bir çiçek düşünün, adı gül olan.

Sadece içinde bulunmuş olduğu toplumu değil, asırlar sonrasını da, güzellikleri ile aydınlatan, aydınlatmaya devam eden, Rabbin kapısına ulaştıran elçinin simgesi olmuştur.

Kimi zaman ciltlerin abı-hayatı, kimi zaman kokusuyla ruhların tazelenişini sağlayan mucizesi, kimi zaman yeni bir can hayata gözlerini açarken annesinin destekleyicisi, kimi zaman kanserden hasar gören hücrelerin onarıcısı… Her anlatımda eksik bir şeylerin kalacağı çiçeklerin sultanı...
Tweets
    2012 Aksu World Tüm Hakları Saklıdır. www.aksuworld.com